Hurda Geri Dönüşümü

24.09.2020
Hurda Geri Dönüşümü

Hurda geri dönüşümü, atık haldeki alüminyum, metal, krom, bakır, demir, kağıt, pirinç gibi hurda parçalarının özel tesislerde toplanması ve sınıflandırılması sonrasında geri dönüşümden geçirilmesidir. Hurdalar, geri dönüşüm işlemi sonrası ekonomiye tekrar kazandırılmış olurlar.

Firmamızda hurda geri dönüşümü hizmetli, deneyimli ve uzman ekibimiz ile verilmektedir. Hurda geri dönüşümü için hurdalarınız en uygun fiyatla alıyor ve son teknoloji makinalar ile geri dönüştürerek yeniden kullanılmasını sağlıyoruz. Siz de elinizdeki atık hurdalar ile ne yapacağınızı düşünüyorsanız, firmamıza getirerek ücret karşılığı verebilirsiniz. 

Hurda Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Hurdaların geri dönüştürülmesi sırasında genellikle aynı basamaklar izlenir. Öncelikle hurdalar, geri dönüşüme gitmeden önce depolarda bekletilir. Hurda parçaları geri dönüşüm için yeterli miktara ulaşınca, depolardan alınarak özel geri dönüşüm tesislerine götürülür. Burada hurdalar türlerine göre sınıflandırılır ve geri dönüştürülmeye uygun olanlar ayrılır. Kullanılabilir olarak değerlendirilen hurdalar, bazı kimyasal ve fiziksel değişimlerden geçerek yeniden kullanıma hazır hale getirilir. Artık geri dönüşüm tamamlanmıştır, hurdalar tekrar ekonomik döngüye girmeye hazırdır.

Hurda Geri Dönüşümü Neden Önemlidir?

Tüm geri dönüşüm işlemlerinde olduğu gibi, hurda geri dönüşümü de çevre için oldukça faydalı bir uygulamadır. Doğal kaynaklarımızı korumamız gereken bu dönemde, hurda geri dönüşümü herkesin faydalanması gereken bir hizmettir.

Hurdaların geri dönüştürülmesi sırasında harcanan enerji, tekrar hammadde çıkarma işleminde harcanan enerjiye göre çok daha azdır. Ortaya çıkan gaz salınımı da önemli ölçüde daha düşüktür. Üstelik, yeniden hammadde çıkarmaya olan ihtiyacı azalttığı için doğal kaynakların korunmasına da yardımcı olur.

Atıkların yeniden değerlendirilmesi, çöp alanlarının da azalmasına yardımcı olur. Geri dönüştürülebilecek hurdaların bilinçsizlik sebebiyle sıradan çöplerle beraber atılması, gereksiz yere çöp miktarını arttırmakta ve çevreyi kirletmektedir. Bazı hurda türlerinin, örneğin alüminyum, doğada kendi haline bırakılması çok sakıncalıdır. Çünkü bu hurdalar, doğada bir insan ömründen daha uzun süre yok olmadan kalabilmektedir.

Çevrenin geri dönüşüm ile temiz tutulması, tarım alanlarının verimini de arttırmaktadır. Ayrıca hava, su ve toprak kirliliğinin önüne geçer ve bize daha temiz bir dünyada yaşama fırsatı sunar.

Hurda geri dönüşümü insan sağlığını olumlu yönde etkiler, kirliliğe bağlı hastalıkları azaltır. Özellikle akciğerleri etkileyerek solunum güçlüğü yaratan hava kirliliği, hurda geri dönüşümü ile azaltılabilir.

Kağıt geri dönüşümü ile ağaçlar kurtarılabilir, daha yeşil bir doğa için adım atılabilir. Verilere göre 1 ton atık kağıdın geri dönüştürülmesi, 8 ağacı kesilmekten kurtarıyor.

Hurda geri dönüşümü ekonomiyi de iyileştirir. Yeniden hammadde çıkarma işlemlerinde harcanacak enerjiden ve insan gücünden tasarruf sağlarken, yeni bir istihdam kapısı olarak değerlendirilirse işsizliği azaltabilir. Ülkemizde doğal olarak bulunan hammaddeler olduğu gibi, ithal etmemiz gereken hammaddeler de bulunmaktadır. Hurda geri dönüşümü, hammadde ithalatını da azaltır ve tasarruf edilmesini sağlar.

Tümü