Hurdacılık Sektörü

01.10.2020
Hurdacılık Sektörü

Hurdacılık sektörü, faaliyet alanı geniş bir sektördür. Sektörün dışındaki insanlar tarafından bilgisizlik nedeniyle yanlış anlaşılsa da, hurdacılık sektörü aslında hem ülkemize, hem de dünyaya pek çok fayda sağlayan bir iş koludur. Örneğin, atık maddelerin yeniden kullanılmasını sağlayarak çevreye iyilik yapmaktadır.

Hurdacılık, iş yükü ağır bir meslektir, iş yükü ile orantılı olarak maddi getirisi de fazladır. Her geçen gün gelişen hurdacılık mesleğini, profesyonel olarak yapanların sayısı zaman geçtikçe artmaktadır.

Hurdacılık Mesleği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hurdacılık, atık duruma geçmiş olan metal, demir, kağıt, cam, plastik, bakır, pirinç, krom ve alüminyum gibi malzemelerin ücret karşılığı alınması ve geri dönüştürülmesidir. Kısaca, artık kullanılamaz hale gelen eşyaların yeniden kullanılmasını sağlamaktır.

Hurdacılık yapmak için gereken alan değişebilmektedir. Hizmetlerinizi hangi hurdalar için vereceğinize karar verip, bu karar doğrultusunda yer seçimi yapmalısınız. Hurda hizmeti, geniş depolarda, tesislerde ya da küçük alanlarda verilebilir.  Örnek vermek gerekirse, kağıt hurdacılığı yapmak için büyük alanlara ihtiyacınız olmayacaktır. 

Hurdacılık mesleğini profesyonel olarak yapanlar, atık malzemeleri belli bir ücret karşılığı satın alır. Alınan hurda malzemeler geniş bir depoya aktarılır ve geri dönüşüm için yeterli miktara ulaşması beklenir. Geri dönüşüm sürecinden geçmeye hazır hale gelen hurdalar, bu iş için özel olarak tasarlanan tesislere götürülür ve sınıflarına göre ayrılırlar. Tesislerde geri dönüştürülen hurda parçaları, ekonomiye geri kazandırılmaya hazır hale gelir.

Hurdacılık Mesleği Kimlere Uygundur? Mesleğe Başlamadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Hurdacılık sektörüne girmek isteyen kişiler, zorlu ve ağır çalışma koşullarına uyum sağlayabilecek yapıda olmalıdır. En zor meslek dallarından biri olan hurdacılık, çeşitli araç ve ekipmanların nasıl kullanılacağını bilmeyi gerektirir.

İş kazalarına oldukça açık bir sektör olduğundan, iş güvenliği konusunda gerekli eğitimleri almış olmalısınız. Eğitiminiz yoksa, iş güvenliği uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Tesislerinizde güvenlik kurallarını mutlaka uygulamalı ve tüm çalışanlarınızın uymasını sağlamalısınız.

Kesin olarak bu sektöre girmeye karar verdikten sonra, sizin için en uygun alanı belirlemeli ve hizmetlerinizi bu alanda vermelisiniz. Hurda türünü seçerken piyasa araştırması yapmanız ve fikir edinmeniz oldukça önemlidir. Kendinize ve bilginize, deneyiminize güveniyorsanız birden fazla hurda türü seçerek hepsi için hizmet verebilirsiniz. Birden fazla alanda hizmet vermeyi seçerseniz, daha geniş bir depoya ve tesise ihtiyacınız olacaktır. Bu depo ve tesislerin çalışabilmesi için de daha fazla elemana ve ekipman gerekecektir.

Kullanacağınız araç gereç ve taşıtların seçimini doğru şekilde yapmalısınız.

Hurdacılık mesleğini yapabilmek için Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan ‘Lisanslı Geri Dönüşüm Belgesi’ ve bu belgenin yanında kurma izni alınmalıdır.

Hurdacılık Sektörü Neden Önemlidir?

Hurdacılık, çevreye dost bir sektördür. Atık malzemeleri geri dönüştürerek yeni madenlerin çıkartılması ihtiyacını azaltır. Hurda sektörü gelişen bir çalışma alanıdır. Bu alanda gitgide daha fazla elemana ihtiyaç duyulduğundan, istihdamın artmasına yardımcı olur.

Tümü